Ubezpieczenie roweru – Czy rowerzyści potrzebują ubezpieczenia?
Czy rowerzyści potrzebują ubezpieczenia? Czy musisz być ubezpieczony, aby jeździć rowerem po szosie? Czy ubezpieczenie roweru może ochronić Cię przed kradzieżą?
Krótko mówiąc, nie jest to wymóg prawny, ale może to być dobry pomysł.
Warto rozważyć zainwestowanie w ubezpieczenie rowerów, jeśli chcesz zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą i przypadkowym uszkodzeniem lub jeśli podróżujesz i ścigasz się dużo i chcesz być ubezpieczony na każdą ewentualność.
Jakie są różne opcje ubezpieczenia roweru?
Ubezpieczenie roweru z polisą ubezpieczenia mienia domu
Ubezpieczenie domu jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem ubezpieczenia rowerów. Według sondażu przeprowadzonego przez BikeRadar w kwietniu 2016 r. 75 proc. ubezpieczających rower robi to poprzez ubezpieczenie domu.
Atrakcyjność takiego wariantu ubezpieczenia jest oczywista; objęcie roweru ubezpieczeniem domowym sprawia, że wszystko jest schludnie połączone w jedną polisę i jest to jedna rzecz mniej do zapamiętania, jeśli chodzi o odnowienie ubezpieczenia.
Jeśli szukasz bezproblemowej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje Ci podstawowe kwestie związane z posiadaniem roweru (kradzież, rabunek, kradzież z włamaniem), lub jeśli po prostu chcesz ubezpieczyć tani rower, może to również mieć dobry stosunek jakości do ceny.
Ubezpieczenie roweru w ramach ubezpieczenia domu ma jednak wady w porównaniu z ubezpieczeniem specjalistycznym, szczególnie w przypadku zapalonego rowerzysty.
Specjalistyczne ubezpieczenie rowerowe
Specjalistyczne polisy ubezpieczeniowe na rowery skierowane są do poważniejszych rowerzystów.
Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia, które pokryje praktycznie każdą ewentualność, jaką można sobie wyobrazić. Dla rowerzystów są to główne obszary, które będą objęte specjalistycznym ubezpieczeniem, które nie będzie objęte ubezpieczeniem domu:
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) rowerzysty – odnosi się do uszkodzeń ciała (czasem również śmierci), jakie miały miejsce podczas użytkowania roweru; może dotyczyć nie tylko właściciela roweru, ale również każdej innej osoby, która doznała wypadku podczas użytkowania ubezpieczonego sprzętu;
- OC rowerzysty – z tej puli pokrywa się szkody wyrządzone nieumyślnie na zdrowiu oraz mieniu osób trzecich, jeśli powstały one wskutek użytkowania roweru;
- assistance rowerowy – produkt analogiczny do assistance kierowców; ogólnie jest to wsparcie po wypadku lub uszkodzeniu roweru, w ramach którego rowerzysta może liczyć np. na zapewnienie transportu do najbliższego serwisu lub domu czy też wymianę opony w miejscu jej uszkodzenia;
- casco rowerowe – zapewnia rekompensatę finansową za zniszczenie bądź kradzież roweru; może odnosić się do zdarzeń losowych, wypadków, rozbojów, kradzieży czy akcji ratowniczych; jest to odpowiednik samochodowego autocasco;
- ubezpieczenie bagażu podróżnego przewożonego na rowerze od kradzieży oraz zniszczenia wskutek zdarzenia losowego.
Zaczniemy od omówienia każdego z nich i wyszczególnienia, o czym powinieneś wiedzieć, oraz porównania zalet specjalistycznej ochrony rowerowej z ogólnymi produktami ubezpieczeniowymi.
Jakiego ubezpieczenia rowerowego potrzebuję?
Ubezpieczenie od kradzieży rowerów
Ubezpieczenie od kradzieży roweru może pomóc Ci odzyskać koszt nowego roweru w przypadku jego kradzieży, a wielu ubezpieczycieli oferuje wymianę starego roweru na nowy.
Ubezpieczenia to konkurencyjny rynek, a to oznacza, że zasięg jest lepszy niż kiedykolwiek, a do wyboru jest wiele polis, więc upewnij się, że się rozejrzysz.
Jeśli chcesz ubezpieczyć swój rower poprzez ubezpieczenie domu, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy rzeczywiście jest on objęty Twoją polisą.
Większość polis obejmuje podstawową ochronę roweru w ramach standardowej ochrony „rzeczy osobistych”, ale prawdopodobnie będzie mieć maksymalną kwotę ubezpieczenia, która może nie odpowiadać wartości roweru, a niektóre polisy ustalają niskie limity.
Niektórzy ubezpieczyciele pozwolą Ci zwiększyć maksymalną wartość Twoich rzeczy osobistych, ale najlepiej jest porozmawiać bezpośrednio z agentem ubezpieczeniowym, aby określić poziom, na którym możesz ustawić ten limit.
Może to znacznie zwiększyć twoją składkę, więc rozejrzyj się i upewnij się, czy ubezpieczenie specjalistyczne – i wszystkie związane z nim korzyści – nie wyjdzie taniej.
O ile nie zaznaczono inaczej, większość polis ubezpieczeniowych domu obejmuje również rower tylko wtedy, gdy jest przechowywany w pomieszczeniu lub odpowiednio zabezpieczony w garażu. Wady tego są oczywiste dla rowerzysty, który nie jeździ wyłącznie na posesji i chce zabrać swój rower z dala od domu.
Zwróć szczególną uwagę na szczegóły tutaj i upewnij się, że Twoja polisa obejmuje Twój rower, gdy jest „używany”. Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają Twój rower tylko w przypadku przypadkowego uszkodzenia lub kradzieży, gdy jest on nieruchomy/przechowywany.
Ta sama rada dotyczy ubezpieczenia specjalistycznego, ale sprawdź zasady przechowywania roweru w samochodzie, szczególnie na noc. Wiele polis ubezpieczeniowych domu określa, że rower musi być przechowywany poza zasięgiem wzroku, w przeciwnym razie ubezpieczenie zostanie unieważnione.
Ubezpieczenie od wypadku w trakcie imprez rowerowych
Jeśli wyścigi są dużą częścią twojego życia jako rowerzysty, warto rozejrzeć się za specjalnym wariantem ubezpieczenia.
Twoje opłaty za wstęp na każde dobrze zorganizowane wydarzenie będą obejmować ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To ochroni Ciebie i organizatora, jeśli zranisz widza lub zniszczysz mienie.
Jednak jest mało prawdopodobne, aby obejmowała obrażenia ciała, uszkodzenie roweru lub obrażenia lub szkody innych konkurentów i ich rowerów.
Większość specjalistycznych ubezpieczycieli rowerowych oferuje opcję dodania dedykowanej ochrony na wydarzenie.
W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, większość z nich pokryje również przypadkowe uszkodzenia roweru i zestawu akcesoriów, które mogą wystąpić podczas wyścigu. Większość uchroni Cię również przed kradzieżą mienia w trakcie trwania eventu rowerowego..
Niektórzy ubezpieczyciele często wypłacają pieniądze, jeśli doznasz kontuzji przed wydarzeniem i nie możesz wziąć w nim udziału, pokrywając utratę wpisowego.
Jeśli planujesz uczestniczyć tylko w kilku wydarzeniach w ciągu roku i nie chcesz płacić za całoroczną ochronę, warto przyjrzeć się ubezpieczeniom krótkoterminowym. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają jednorazowy wykup ubezpieczenia na tydzień.
Ubezpieczenie wycieczek rowerowych
Jeśli planujesz wyjazd za granicę z rowerem, warto zastanowić się, czy wykupienie ubezpieczenia od wyspecjalizowanego ubezpieczyciela jest lepszym rozwiązaniem niż klasyczne ubezpieczenie podróżne.
Tradycyjne polisy ubezpieczeniowe na podróż możge ochronią Cię, jeśli zdarzy Ci się jeździć na rowerze podczas wakacji. Większość polis ubezpieczenia podróżnego nie pokrywa również kosztów wypożyczenia roweru, jeśli rower ulegnie uszkodzeniu podczas transportu.
Specjalne polisy ubezpieczeniowe dla rowerzystów są modelowane pod “wakacje na dwóch kółkach”. Taka polisa zawiera OC rowerzysty, casco roweru, ubezpieczenie bagażu podróżnego przewożonego na rowerze i wiele innych korzystnych wariantów.
Jeśli wybierasz się za granicę, aby ścigać się w zawodach ultra-wytrzymałościowych, sprawdź szczegóły swojego planu, ponieważ niektóre zawierają limity odległości lub czasu trwania.