Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie pojazdów OC/AC

Ubezpiecz samochód online - wypełnij formularz a otrzymasz ofertę najszybciej jak to możliwe

  OC

  Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

  AC

  Dobrowolne ubezpieczenie pojazdów

  Assistance

  Pomoc w czasie podróży

  NNW

  Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

  ADF Doradcy Ubezpieczeniowi to najlepszy wybór jeśli poszukujesz pomocy w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych

  Ubezpieczenie OC auta to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego, które chroni sprawcę przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. Sprawca kolizji czy wypadku drogowego, kierując pojazdem, dla którego wykupiono ubezpieczenie OC auta, może liczyć na to, że koszty zniwelowania szkód przez niego spowodowanych pokryje ubezpieczyciel. Często są to ogromne sumy i nie każdy mógłby od razu wypłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych – dlatego ubezpieczenie OC auta jest tak ważne. Niezależnie od sytuacji, poszkodowani w zdarzeniu drogowym zawsze otrzymają odszkodowanie i będą mogli szybko powrócić do zdrowia lub naprawić auto. OC daje także poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o podróżowanie za granicę. Ubezpieczenie OC auta wykupione np. w Białej Podlaskiej będzie honorowane w całej Unii Europejskiej.

  Podstawa prawna ubezpieczenia OC auta

  Kwestię OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że każda umowa na ubezpieczenie OC auta oferuje ten sam zakres ochrony – „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”.

  Czym dokładnie jest ubezpieczenie OC?

  Ubezpieczenie OC auta jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy nie tylko samochodów, ale i każdego pojazdu mechanicznego. Ma ono chronić poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe ubezpieczenie OC auta.

  Na czym polega ubezpieczenie OC auta?

  W przypadku ewentualnej stłuczki, poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od ubezpieczyciela lub gwarancję naprawy szkody. Jeśli sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC auta w momencie zdarzenia, odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który zwróci się potem do sprawcy o zwrot pełnej kwoty.

  Jakie pojazdy obejmuje ubezpieczenie OPC auta?

  Polisę OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd, także ten nieużywany, który stoi w garażu lub na parkingu. Ubezpieczenie OC auta powinieneś wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu. Kara za nieposiadanie polisy OC to nawet kilka tysięcy złotych, podczas gdy koszt samej polisy to ok. 600 zł. Dodatkowo, jeśli będziesz sprawcą szkody, a nie będziesz miał ważnego ubezpieczenia OC auta, zostaniesz obciążony kosztami odszkodowania. Podczas porad w biurze ADF Biała Podlaska przypominamy, że w polskim prawodawstwie ubezpieczenie OC dotyczy nie kierowcy, ale pojazdu. Pytanie, które często słyszymy w naszej praktyce zawodowej brzmi: „Jakie pojazdy obejmuje ubezpieczenie OC auta?” Odpowiadamy – jeśli jesteś właścicielem: motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, ciągnika, quada czy pojazdów wolnobieżnych (z wyłączeniem tych użytkowanych przez rolników w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego), powinieneś wykupić ubezpieczenie OC auta. Zachęcamy też do korzystania z usług sprawdzonych doradców, ponieważ każde towarzystwo na rynku oferuje polisy OC. Nasi specjaliści z ADF Biała Podlaska dopasują korzystny pakiet, byś mógł wypełnić swój obowiązek w odniesieniu do całej swojej całej floty w najkorzystniejszej cenie.

  Jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie OC auta?

  W razie szkody, OC sprawcy pokryje koszty:

  • odszkodowania za straty całkowitej,
  • naprawy uszkodzonego pojazdu,
  • auta zastępczego,
  • przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego,
  • noclegu dla osób poszkodowanych,
  • holowania po kolizji – jeżeli samochód jest niesprawny,
  • wyrównania za utratę wartości rynkowej pojazdu,
  • akcji ratunkowej,
  • leczenia i rehabilitacji,
  • dożywotniej renty,
  • odszkodowania za utracone dochody,
  •  

  Ważne jest, by mieć świadomość, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty w ciągu 30 dni lub 14 dni od dnia ustalenia spornej części wypłaty, nie później niż 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

  Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel zastrzegł sobie pewien zestaw wyłączeń. W ADF Biała Podlaska rzetelnie informujemy klientów o tym, że ubezpieczenie OC auta nie zadziała, gdy sprawca:

  • doprowadzi do zdarzenia będąc pod wpływem alkoholu czy środków odurzających,
  • nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu,
  • doprowadzi do zdarzenia kierując kradzionym pojazdem,
  • działa umyślnie,
  • ucieknie z miejsca zdarzenia.

  W każdej z powyższych sytuacji ubezpieczyciel będzie domagać się zwrotu kosztów odszkodowania od sprawcy.

  Co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC?

  Szkoda zdefiniowana w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to zdarzenie, którego następstwem jest: śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub też jego utrata oraz zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Szkoda objęta ubezpieczeniem OC auta nie musi dotyczyć wyłącznie wypadku i kolizji w trakcie ruchu pojazdu. Może ona powstać podczas:

  • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
  • załadunku i rozładunku,
  • zatrzymania lub postoju auta.

  W ADF Biała Podlaska klienci najczęściej pytają nas: „Co pokryje moje ubezpieczenie OC auta?” Z chęcią udzielamy wyczerpującej odpowiedzi – ubezpieczenie OC auta obejmuje zdarzenia, których jesteś sprawcą, takie jak:

  • potrącenie pieszego, rowerzysty lub zwierzęcia,
  • zderzenie z innym pojazdem, a także uszkodzenie pojazdu podczas postoju (np. samoistnie zapalenie),
  • uderzenie pojazdem w budynek, ogrodzenie, latarnię czy znak drogowy.

  Różnice w ofertach OC – czy cena to wszystko?

  „Ile kosztuje ubezpieczenie OC auta”? Pytanie to często zadają osoby, które po raz pierwszy ubezpieczają pojazd w ADF Biała Podlaska. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż koszt zależy od wielu czynników. Koszty ubezpieczenia zależą od:

  • wieku,
  • doświadczenia,
  • stanu cywilnego,
  • parametrów i stanu technicznego samochodu,
  • historii szkodowości,
  • miejsca zamieszkania.
  • indywidualnych oczekiwań.

  Zakres cenowy ubezpieczenia komunikacyjnego jest bardzo szeroki – za ubezpieczenie OC auta można zapłacić od kilkuset do paru tysięcy złotych rocznie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem opracowanym przez pracowników ADF Biała Podlaska w zakresie możliwości uzyskania najtańszego OC.

  Jak wybierać ubezpieczenie i mieć zniżki OC?

  Pierwszy sposób na najtańsze OC

  Jeśli niedawno zdałeś egzamin na prawo jazdy, poproś doświadczonego kierowcę o zgodę na wpisanie go jako współwłaściciela – w ten sposób uzyskasz niższą cenę polisy.

  Drugi sposób na najtańsze OC

  W biurze ADF Biała Podlaska proponujemy zakup ubezpieczeń w pakiecie z ubezpieczeniem AC, NNW czy Assistance – taki zestaw pomoże obniżyć cenę składki OC. Warto również zainteresować się połączeniem ubezpieczenia auta z polisą na dom czy życie.

  Trzeci sposób na najtańsze OC

  Metodą na obniżenie składki ubezpieczenia może być porównanie oferty wielu firm. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę polisy dla danego kierowcy. W ciągu roku cennik towarzystwa ubezpieczeniowego może zmienić się nawet kilkukrotnie, dlatego nie sugeruj się tym, że dany ubezpieczyciel był najtańszy w ubiegłym roku. Udaj się do zaufanego doradcy, który posiada najszerszą bazę partnerów i spytaj, jakie masz możliwości zniżki ubezpieczenia OC auta. ADF jako doświadczeni gracze rynku ubezpieczeń w Białej Podlaskiej, dla swoich stałych klientów może wynegocjować promocyjne stawki.

  Czwarty sposób na najtańsze OC

  Kup samochód o mniejszej pojemności. To, ile kosztuje ubezpieczenie OC auta, uzależnione jest od rozmiaru silnika – im ma większą pojemność, tym więcej zapłacisz za OC. Na zakupie auta z mniejszym silnikiem zyskają przede wszystkim młodzi kierowcy, którym ubezpieczyciele przypisują większe ryzyko spowodowania szkody. Różnice pomiędzy silnikiem 1l, a 1,9l mogą sięgać nawet tysiąca złotych!

  Piąty sposób na najtańsze OC

  Przed zakupem auta rozważ poniższe informacje, które zebrali nasi fachowcy w Białej Podlaskiej. Najdroższych składek ubezpieczeniowych mogą spodziewać się kierowcy Audi i BMW (ponad 1500 zł). Dla porównania, nawet dwukrotnie tańsze są składki dla Škody, Dacii, Kii, Renault, Isuzu czy Hyundai.

  Szósty sposób na najtańsze OC

  Wybierz płatność jednorazową zamiast ratalnej – to również obniży cenę o kolejne kilkadziesiąt złotych.

  Siódmy sposób na najtańsze OC

  Najbardziej skutecznym, choć wymagającym sposobem na tanie ubezpieczenie OC auta jest bezpieczna jazda – uwaga na drodze i przepisowa jazda przyniosą ze sobą znaczne zniżki OC.

  Ósmy sposób na najtańsze OC

  Jeśli akurat spodziewasz się dziecka, zaczekaj z zakupem auta do jego narodzin, zaś jeśli zamierzasz wziąć ślub, poczekaj do ceremonii. Dlaczego? Kierowcy posiadający rodzinę uważani są za bardziej ostrożnych, a co za tym idzie mniej ryzykownych na drodze i mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie OC auta nawet o 50%!

  Zielona karta – kiedy i kto jej potrzebuje?

  Dzięki Zielonej Karcie kierowcy nie muszą kupować ubezpieczenia OC auta w każdym obcym kraju. Jeśli planujesz wyjazd z Białej Podlaskiej za granicę samochodem, sprawdź, czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta – dokument ten obowiązuje w 13 krajach i potwierdza, że ubezpieczenie OC auta zostało wykupione. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa warunki uzyskania Zielonej Karty. Często kupując OC z Zieloną Kartą, nie będzie problemu, aby otrzymać ją za darmo. W ADF Biała Podlaska wiemy, jak kupić tanie OC z Zieloną Kartą. Podczas zawierania umowy ubezpieczenia OC auta sprawdź w OWU, czy ubezpieczyciel proponuje opcję wydania równocześnie OC z Zieloną Kartą. W naszym biurze w Białej Podlaskiej w prosty sposób możemy również sprawdzić, które towarzystwo oferuje najtańsze OC z Zieloną Kartą – zajmie nam to kilka chwil. Zakup ubezpieczenia z pierwszego lepszego towarzystwa ubezpieczeniowego, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, nie jest dobrym pomysłem. Nasi specjaliści w Białej Podlaskiej doskonale znają rynek ubezpieczeń, oferty poszczególnych towarzystw oraz niuanse ukryte w treści umów. Oferujemy kompleksowe, bezpłatne wsparcie w wyborze najtańszego ubezpieczenia.

  ADF DORADCY UBEZPIECZENIOWI

  Zadbaj o bezpieczny plan na życie

  Świadczymy pomoc w wyborze ubezpieczeń zarówno tych dla obób fizycznych oraz firm. Nasza ofert jest szeroka i dostosowana do Państwa potrzeb.