Czy jestem ubezpieczony? – Jak sprawdzić czy jesteśmy ubezpieczeni
Podstawą naszego bezpieczeństwa jest pewność, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia możemy liczyć na pomoc, zarówno medyczną, jak i finansową. Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni, nim dojdzie do np. nieszczęśliwego wypadku? Odpowiadamy.
Ubezpieczenia nieobowiązkowe
Jeśli chcemy sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni, najprostszym sposobem będzie skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym mamy wykupione ubezpieczenie. Możemy to zrobić za pomocą telefonu, maila lub odwiedzając placówkę stacjonarną. Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej powinniśmy podać swoje dane osobowe, dzięki czemu pracownik będzie mógł sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie jest aktualne. Co jednak w przypadku bliskiej osoby, która zmarła, a nie mamy pewności, w jakim towarzystwie była ubezpieczona? Brak zgłoszenia beneficjentów sprawia, że odszkodowanie nie może zostać wypłacone. W takiej sytuacji możemy samodzielnie poszukiwać firmy lub czekać na korespondencję, która poinformuje np. o tym, iż ubezpieczony przestał opłacać składki.
Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni przez pracodawcę?
Jeśli jesteśmy zarejestrowani jako osoby ubezpieczone w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), możemy sprawdzić stan naszego ubezpieczenia za pośrednictwem systemu informatycznego PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Aby to zrobić, musimy zarejestrować się na stronie internetowej ZUS i utworzyć profil zaufany. Następnie wchodzimy do sekcji „Moje konto” i wybieramy opcję „Sprawdzenie stanu ubezpieczenia”. Po podaniu odpowiednich danych powinniśmy otrzymać informacje o naszym ubezpieczeniu zdrowotnym i emerytalnym.
Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ?
W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego mamy kilka możliwości, aby się przekonać, czy mamy do niego prawo.
- Możemy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 800 190 590. Wystarczy podać swój numer PESEL, aby uzyskać informację. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
- Możemy odwiedzić swój oddział NFZ i poprosić o informację o swoim ubezpieczeniu i dowiedzieć się, na jakiej podstawie jesteśmy ubezpieczeni, np. z tytułu pracy.
- Możemy sprawdzić Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy się na nie zalogować, aby uzyskać informację, czy mamy prawo do ubezpieczenia i ile wynosi wysokość wpłaconej składki w poszczególnych miesiącach.
W ten sposób mamy pewność, że korzystamy z opieki medycznej, czyli np. wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy pobytu w szpitalu, bez dodatkowych kosztów. Ponadto prawo do ubezpieczenia sprawia, że możemy wyrobić kartę EKUZ. Karta ta gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowych usług medycznych na terenie krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.
Ponadto informacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia (np. dzieci) znajdują się w zakładce Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym w serwisie internetowym ZUS.
Jak sprawdzić, czy mamy OC?
Najpopularniejszą i najszybszą metodą (poza weryfikacją dokumentów) na sprawdzenie aktualnego OC samochodu jest przejście na witrynę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W sekcji “Baza OC i AC” a następnie w opcji “Identyfikacja umowy OC na dzień” możemy przekonać się, czy nasz samochód ma ważne OC. Jednocześnie możemy sprawdzić inny samochód, np. sprawcy wypadku. Potrzebujemy do tego jedynie numer rejestracyjny.